Przepiórki rasy ROSETTA, BRITISH RANGE (Angielskie Wybiegowe)

Przepiórki rasy ROSETTA, BRITISH RANGE (Angielskie Wybiegowe)

Przepiórki rasy ROSETTA, nazywane także czasami BRITISH RANGE, a u nas Angielskie Wybiegowe, charakteryzują ciemno-czekoladowo-czarnym upierzeniem z wyraźnym, rudawym nalotem na piórach.  Ten efekt kolorystyczny, a także waga i osobowość, odróżnia je od podobnej do nich rasy przepiórek Tybetańskich, które są zdecydowanie ciemniejsze i mają mniejszą jednolitość kolorystyczną. W Polsce nadal bardzo rzadka rasa, bynajmniej w czystej postaci, a szkoda gdyż ich wydajność rzeźna i nieśność są na bardzo dobrym poziomie, czyniąc z nich ptaka o podwójnym przeznaczeniu.

Poniżej moje doświadczenia z rasą:

Jak zwykle nieco odbiegają od obiegowych internetowych opinii. Hoduję je od 4 lat, była to pierwsza, rasowa przepiórka, którą sprowadziłam z UK i rozchodowałam.. Taki właśnie wyglądał początek mojej przepiórczej choroby 😉

Upierzenie:  Rosetty to kolejna, ładna odmiana z bogatym, rdzawym, ciemno-czekoladowo-czarnym kolorem piór, uzupełnionym czarnymi kropkami z pomarańczowymi i szarymi refleksami. Zarówno kury jak i koguty mają podobne ubarwienie, więc seksowanie ich po kolorze jest niemożliwe. Trzeba niestety zajrzeć „pod ogon” 😉 Niepożądane są wszelkie białe łatki, krawaty czy plamki, które potrafią niestety pojawiać się w miocie, mimo dobrej czystości rasowej stada. Osobniki z takim defektem, nie nadają się do stada reprodukcyjnego, gdyż utrwalą niepożądaną barwę piór. Pisklęta są dwubarwne czekoladowo-żółte, niestety łatwo je pomylić z Tybetańskimi, gdyż mają bardzo podobny kolorystycznie puch.

Charakter: łagodne, nieco płochliwe, pokojowo nastawione, co bardzo różni je od przepiórki Tybetańskiej , która jest bardzo charakterna 😉 Kilkakrotnie zdarzyło mi się, że próbowały wysiadywać jajka, co jest dość dużym ewenementem w świecie tych ptaków.

Nieśność: jak u wszystkich przepiórek duża, większa niż u kur. Niejednokrotnie 2 jajka w ciągu dnia. Bardzo wdzięczna nioska, nawet w zimie potrafi bez ogrzewania, „podarować ” kilka jajek.

Jajka : średnie około 12- 13 g . Skorupka niczym się nie różni od innych ras, nakrapiana, półmatowa, wykazuje niewielką zmienność kolorystyczną w ciągu sezonu. Na początku nieśności jajka są bardziej łaciate, a na końcu, mają jakby mniej łatek-kropek.

Tuszka: bardzo dobra, średniej wielkości około 250-350 g . Ładna zazwyczaj żółta skóra, choć zdarzają się egzemplarze z białą skórą. Mięso dobrej jakości. Jedyny minus mogą stanowić ciemnie „pały” zalążki młodych piór.

Wydajność rzeźna: Dobra, ale na poziomie przeciętnym. Lepsza od zwykłej przepiórki japońskiej ale niestety daleka do brojlera w typie JUMBO. Mięso smaczne, uda i piersi dobrze wykształcone.



Podsumowując : Dobra rasa o podwójnym przeznaczeniu. Idealna jeśli masz mało miejsca i musisz pogodzić dwie cechy.. Marzy ci się od czasu do czasu rosołek , ale też dużo pysznych jajeczek 😉 Do tego , ubarwienie jest naprawdę ładne 😉

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem jajek lęgowych lub piskląt tej lub innej rasy przepiórek, zadzwoń lub napisz tel. 605-185-280. W sezonie prowadzę sprzedaż także wysyłkową, ilość jaj rasy Rosseta ograniczona.

 

 

Dodaj komentarz