Przepiórki rasy ROSETTA, BRITISH RANGE (Angielskie Wybiegowe)

Przepiórki rasy ROSETTA, BRITISH RANGE (Angielskie Wybiegowe)

Przepiórki rasy ROSETTA, nazywane także czasami BRITISH RANGE, a u nas Angielskie Wybiegowe, charakteryzują ciemno-czekoladowo-czarnym upierzeniem z wyraźnym, rudawym nalotem na piórach.  Ten efekt kolorystyczny, a także waga i osobowość, odróżnia je od podobnej do nich rasy przepiórek Tybetańskich, które są zdecydowanie ciemniejsze i mają mniejszą jednolitość kolorystyczną. W Polsce nadal bardzo rzadka rasa, bynajmniej w czystej postaci, a szkoda gdyż ich wydajność rzeźna i nieśność są na bardzo dobrym poziomie, czyniąc z nich ptaka o podwójnym przeznaczeniu.

Poniżej moje doświadczenia z rasą:

Jak zwykle nieco odbiegają od obiegowych internetowych opinii. Hoduję je od 4 lat, była to pierwsza, rasowa przepiórka, którą sprowadziłam z UK i rozchodowałam.. Taki właśnie wyglądał początek mojej przepiórczej choroby 😉

Upierzenie:  Rosetty to kolejna, ładna odmiana z bogatym, rdzawym, ciemno-czekoladowo-czarnym kolorem piór, uzupełnionym czarnymi kropkami z pomarańczowymi i szarymi refleksami. Zarówno kury jak i koguty mają podobne ubarwienie, więc seksowanie ich po kolorze jest niemożliwe. Trzeba niestety zajrzeć „pod ogon” 😉 Niepożądane są wszelkie białe łatki, krawaty czy plamki, które potrafią niestety pojawiać się w miocie, mimo dobrej czystości rasowej stada. Osobniki z takim defektem, nie nadają się do stada reprodukcyjnego, gdyż utrwalą niepożądaną barwę piór. Pisklęta są dwubarwne czekoladowo-żółte, niestety łatwo je pomylić z Tybetańskimi, gdyż mają bardzo podobny kolorystycznie puch.

Charakter: łagodne, nieco płochliwe, pokojowo nastawione, co bardzo różni je od przepiórki Tybetańskiej , która jest bardzo charakterna 😉 Kilkakrotnie zdarzyło mi się, że próbowały wysiadywać jajka, co jest dość dużym ewenementem w świecie tych ptaków.

Nieśność: jak u wszystkich przepiórek duża, większa niż u kur. Niejednokrotnie 2 jajka w ciągu dnia. Bardzo wdzięczna nioska, nawet w zimie potrafi bez ogrzewania, „podarować ” kilka jajek.

Jajka : średnie około 12- 13 g . Skorupka niczym się nie różni od innych ras, nakrapiana, półmatowa, wykazuje niewielką zmienność kolorystyczną w ciągu sezonu. Na początku nieśności jajka są bardziej łaciate, a na końcu, mają jakby mniej łatek-kropek.

Tuszka: bardzo dobra, średniej wielkości około 250-350 g . Ładna zazwyczaj żółta skóra, choć zdarzają się egzemplarze z białą skórą. Mięso dobrej jakości. Jedyny minus mogą stanowić ciemnie „pały” zalążki młodych piór.

Wydajność rzeźna: Dobra, ale na poziomie przeciętnym. Lepsza od zwykłej przepiórki japońskiej ale niestety daleka do brojlera w typie JUMBO. Mięso smaczne, uda i piersi dobrze wykształcone.Podsumowując : Dobra rasa o podwójnym przeznaczeniu. Idealna jeśli masz mało miejsca i musisz pogodzić dwie cechy.. Marzy ci się od czasu do czasu rosołek , ale też dużo pysznych jajeczek 😉 Do tego , ubarwienie jest naprawdę ładne 😉

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem jajek lęgowych lub piskląt tej lub innej rasy przepiórek, zadzwoń lub napisz tel. 605-185-280. W sezonie prowadzę sprzedaż także wysyłkową, ilość jaj rasy Rosseta ograniczona.

 

 

Jedna myśl na temat “Przepiórki rasy ROSETTA, BRITISH RANGE (Angielskie Wybiegowe)

  1. Great post. It’s good that you bring up this topic. It will be useful for a lecture to high school. Thanks! ps. I invite you to visit my website satik.pl Articles are in Polish, but maybe there is someone who understands this language 🙂

Dodaj komentarz